Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...
Lom Ledeč - modelování krajiny (2024-26)
V létě 2024 jsem dokončil hrubou stavbu dílu Ledeč lom. Udělal jsem kvůli bezpečnosti vyčnívající roh v zakulacené podobě (kvůli možným úrazům), sololitová záda dílu směrem ke stanici Čáslav a základ krajiny z pěnového polystyrenu pro skály vytěženého lomu. V únoru 2025 jsme pokračovali s přípravou pro modelování skal a také již s jejich lepením na místo. Dále v článku popíšeme finální úpravu skal a celé této části kolejiště (až na ni dojde). A o tom všem je (a bude) tento článek.
Článek je hotov jen po skutečný stav kolejiště...
Chcete-li číst dále, klikněte myší na nadpis článku...
Vysekal jsem část dřevěného obložení zakulaceného rohu kvůli zešikmení skal (a tloušťce jejich sádrových odlitků). Dále jsem udělal "podlahu" z pěnového polystyrenu, aby se pokud možno žádná voda při modelování a lepení nedostala do dřeva a aby se odizolovala sádra budoucích skal od dřeva. "Podlaha" je ve výšce korku, tedy pod pražci kolejí. Dále jsem důsledně všude na zbývající dřevěné části pod budoucí skálou nalepil vrstvu polystyrenu. Skály se tak nikde nebudou dotýkat dřeva a nebudou praskat při případném pracování dřevěné kostry dílu stanice Ledeč. Tato konstrukce "podlahy" jednak ušetří posypový materiál (štěrk a prach) a jednak umožní jít mírně "pod ní" a vytvořit například louže.
S chlapci z kroužků pokročilých (Jirkou Hlouškem a Ondrou Tykalem) jsme začali postupně lepit skálové odlitky. Postup je takový, že odlitek je potřeba změřit a rozměrově přizpůsobit (pilkou nebo nožem) místu nalepení. Potom lepíme řídkou sádrou přímo na polystyren, protože se nedá ani u sádry, ani u polystyrenu zaručit rovinný povrch. Je to taková štukatérská práce jako při lepení sádrových ozdob na zdi. Jednotlivé odlitky skal na sebe musí alespoň trochu navazovat svojí strukturou. To znamená, že jednotlivé odlitky jsou spojeny také řídkou sádrou a tato místa bude nutné dosochat, aby vypadala také jako skutečné skály a ne jen jako nablemcaná sádra. Dotvarování skalního masivu malými dlátky jsem prováděl zprvu já, ale rád jsem ho předal našim chlapcům, aby to bylo jejich dílo. Dělali na tom Matouš Havel a Karel Tonika, který se jeví jako šikovný modelář.
Odmítám způsob některých pohodlných modelářů, kteří lepí sádrové odlitky skal vedle sebe a několikamilimetrové mezery mezi nimi zaplňují zelenou vegetací. Tento způsob je možný třeba někde, kde skály vystupují ojediněle na povrch, ale nelze jej dost dobře použít pro tvorbu větších skalních celků, jako je například právě v lomech.
Náš pracovní postup znamená, že musíte mít připravenou celou "glyptotéku" sádrových odlitků skal a z nich vybírat kousky podle struktury a rozměrů. V případě potřeby si musíte odlít do některé z forem další odlitek sádry. Takže musíte mít po ruce již hotové odlitky skal, formy, nádobu s vodou a misky na míchání sádry a další nástroje, jako je pilka na železo, nůž, případně hrubý smirek, abyste mohli odlitky vytvarovat. Dále musíte mít po ruce nádobu s vodou pro namáčení starých odlitků do vody. Kdybyste je nemáčeli, tak se vám nepodaří odlitek pořádně přilepit. Polystyren téměř vodu nesaje, za to suchá sádra tak dobře, že okamžitě vysaje vodu z řídké lepící sádry, dříve než odlitek dobře usadíte a mnohdy se ani pořádně nepřilepí. Proto se musí odliky skal před lepením řídkou sádrou důkladně máčet. Díky rozloženým odlitkům a potřebnému nářadí je tato práce dosti náročná na prostor. Také si při ní zcela jistě zašpiníte kalhoty (nebo zástěru).
Možná se ptáte, proč lepíme sádrové odlitky na polystyren řídkou sádrou a ne třeba disperzním lepidlem. Je to z toho důvodu, že obě plochy nejsou rovné, aby dosedly pořádně na sebe a jejich vyrovnáváním bychom zbytečně ztráceli čas. Dále při dostatečném namočení odlitku a jeho zatlačení do řídké sádry tato řídká sádra vyteče kolem jeho stran nahoru a umožní zapracování odlitku do skalního masivu. Samozřejmě doporučujeme lepit skalní části ve zhruba vodorovné poloze, jinak by řídká sádra mohla vytékat tam, kam nechceme. Ale sádrové odlitky (i přesto že byly důkladně namočeny) sají vodu a řídká lepící sádra poměrně rychle tuhne. Odlitky skal se dají lepit i na svislo, ale není to tak pohodlné, protože na spodní straně vytéká řídká sádra, kterou je potřeba včas odstranit.
Fotografie za (pod) článkem vám napoví, jak to celé probíhalo...
Na článku se zatím pracuje. Doplníme další fotografie...
©A.T. - 01.03.2025, poslední revize 10.3.2025
- Provoz kroužku: