Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

Léto 2008 - Stěhování do větší místnosti

Jaro 2008 - Bod zlomu
Jak postupují projekční práce na návrhu klubového kolejiště i postupné vybavování KŽM, čím dále tím více se ukazuje, že prostorové možnosti přidělených místností by vážně bránily postavení klubového kolejiště rozumných rozměrů a proporcí. Volba modelové velikosti H0 byla správná, protože je pro dětský klub dostatečně robustní a dá se v ní (s ohledem na měřítko) s dětmi poměrně dobře pracovat. Nároky na rozumné rozměry kolejiště však přesahovaly přidělené prostory a průchozí místnost také měla své další zápory, jak jsem již popsal dříve...

Tento problém nakonec vykrystalizoval v dubnu 2008 v moudré rozhodnutí vedení Hobby centra přidělit KŽM větší prostory. Tomu samozřejmě předcházely různé rozhovory, návrhy a úvahy o způsobu využití.

Chcete-li číst dál, klikněte myší na nadpis článku.

Nakonec je rozhodnuto. Máme dostat místnost po kroužku elektroniky. Rozměry jsou 6x6 m. Velice jsme zajásali. To je už totiž znatelně lepší, i když ani délka 6 metrů nám neumožní vystavět rovnou stanici na hlavní trati. To už nám ale nesmí tolik vadit, protože jsme v rámci daných možností Hobby centra získali možné maximum. Projektování klubového kolejiště se rozběhlo na plno. S Víťou Kozohorským jako architektem vymýšlíme různé varianty projektu. Nakonec zvítězila varianta, kde bude v přidělené místnosti jedna velká stanice (Světlá nad Sázavou) na hlavní trati (kvůli své délce ohnutá do oblouku podél dvou stěn) s odbočující tratí lokálky, a jedna stanice této lokálky (Ledeč). Tento návrh také umožňuje další rozšiřování kolejiště. Přitom uprostřed nové místnosti zůstává trochu volného prostoru na stoly pro práci s dětmi. Navíc budeme moci i nadále využívat průchozí místnost na některé práce a akce.

Tohle nám velmi pomůže pro další činnost KŽM. Vrhli jsme se na detailní projektování kolejiště a vybavení KŽM v nových prostorách a práci s dětmi. Děláme s kluky různé cvičné práce i modelový provoz, vybraní žáci mohli navštívit některé akce klubu Zababov. Za zmínku stojí zejména provozní setkání českého klubu modulové železnice Zababov nebo mezinárodní provozní setkání evropských železničních modelářů klubu modulové železnice FREMO organizované občas také pod záštitou českého klubu modulové železnice Zababov v České republice. Na tyto akce jezdím a letos poprvé jsme se tam byli podívat s několika kluky z našeho kroužku.

Letní prázdniny 2008 - Stěhování
Stěhování je určeno na červenec 2008, tj. na prázdniny, kdy neběží kroužky, takže se v srpnu můžeme ze stěhování vzpamatovat. Vlastní akce byla takový malý kulový blesk, protože se stěhovaly celkem tři kroužky. Železniční modeláři se stěhovali do místnosti po kroužku elektroniky, elektronici se stěhovali do místnosti po plastikových modelářích nahoře ve druhém patře a plastikáři se stěhovali dolů do malé místnosti po nás železničních modelářích. Stěhování bylo úmorné, jako každé stěhování, ale my jsme se stěhovali jen v rámci přízemí pavilonu A, takže to nebylo tak hrozné, jako kdybychom měli věci nosit z patra do patra. Nakonec vše dobře dopadlo, my jsme velmi rádi, že jsme dostali větší místnost a těšíme již se na práci s dětmi v kroužku a také na stavbu nového velkého kolejiště.

A tak nám uvedeným způsobem skoro už uběhl první školní rok v KŽM, ani jsme nevěděli jak, a už se začínáme připravovat na nový školní rok v nových prostorech.

Tento zápis byl proveden dodatečně po založení našich webových stránek
A.T. - 10/2009