Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...
Návrhy leptů z mosazného plechu
Vlastní návrhy leptů z mosazného plechu
Již několik let se potýkáme s tím, že na našem trhu chybí některé lepty z mosazného plechu (případně 3D výtisky) nebo výrobky, které lepty obsahují a které v našem KŽM nutně potřebujeme. Například osvětlovací stožáry do stanic z příhradové ocelové konstrukce, modely ocelových příhradových mostů, modely světelných návěstidel, atd....
A o problematice návrhu leptů je právě tento článek.
Chcete-li číst dále, klikněte myší na nadpis článku...
Technoligii leptů využívají i konstrukce kombinující více technologií, například návěstidla. Světelných návěstidel je na trhu hned několik provedení, ale všechny trpí zásadní nectností, a to tím, že se přívody k nim musejí buď pájet a nebo mají sice konektor, ale velký a nevzhledný, který ruší modelový vzhled návěstidla. Pokud požadujeme snadnou a rychlou demontáž návěstidla z kolejiště vytažením návěstidla z šachty a z konektoru a současně slušný modelový vzhled, pak takový výrobek na našem trhu chybí. Proto jsme začali s vlastními návrhy leptů právě kvůli výrobě návěstidel.
Náš návrh světelných návěstidel vychází z tzv. kulatých návěstidel sovětského vzoru, respektive z československého vzoru AŽD65. My jsme při stavbě návěstidla zvolili kombinaci 3D tisku a leptů z mosazného plechu. Konkrétně stožár návěstidla je z mosazné trubičky o průměru 2mm. Průměr trubičky je poněkud větší, než odpovídá měřítku, ale je to kvůli možnosti prostrčení až 6 drátku trubičkou. Oválná návěstní deska je z leptu stejně jako stínidla světel a žebříky. Transformátorová skříň s betonovým podstavcem dole je z 3D tisku, stejně jako část návěstidla s elektronikou schovaná pod kolejištěm. Elektronika (jen s předřadnými odpory a ochrannými diodami) je umístěná na úzké desce plošných spojů. Celý spodek návěstidla se zastrkuje do hliníkové trubky o světlosti 10 mm.
Problém u leptů je ten, že se musí zpracovávat v programu Corell a ten nemáme ve verzi pro učitele. Jinak je Corell velmi drahý, takže kupovat ho je investice kolem 20 tisíc Kč. Proto návrhy dělají jen ti chlapci, kteří mají tento program ve škole případně doma. Návrhu leptů se ujal již před časem jeden chlapec z našeho KŽM, ale později od nás bohužel odešel. Z jeho návrhů jsme spájeli prvních několik modelů návěstidel. V současnosti se návrhu leptů ujal Michal Plzák, udělal nový návrh leptů pro návěstidla, nyní pracuje na dalších projektech (zábradlí služebních vozů Dk, zábradlí mostů, a další). Michal ovšem letos (2025) maturuje, takže se mu na kreslení návrhů v Corellu nedostává příliš času.
Dalším problémem je, že pájení leptů je činnost, kterou nemůže dělat většina kluků z našich kroužků. Na to si musíme chlapce vychovat. V neposlední řadě se potýkáme s tím, že když někoho konečně naučíme nějaké technologii (návrhy leptů v Corellu, návrhy součástí pro 3D tisk v programu Fusion, zvládnutí stavby budov z ruky podle půdorysu a fotografií, nebo precizní pájení, apod.), chlapci nezřídka náš kroužek opustí, např. kvůli vysoké škole nebo z jiných důvodů. Proto nám náročnější práce nepřibývají takovým tempem, jakým bychom si přáli.
Doplnit fotografie!!!
©A.T. - 2.4.2024, poslední revize článku 17.4.2025
- Provoz kroužku: