Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

06/2023 - Zakončení školního roku

V červnu již naši svěřenci v našich kroužcích nemodelovali. Hodiny v kroužcích jsme věnovali modelovému provozu a jen výjimečně modelování. Začátek června se nesl ve znamení příprav na mezinárodní setkání FREMO v Milevsku, kam jsme se chystali s naší stanicí Ledeč. O tom i o jiných věcech se dočtete v tomto článku.

Chcete-li číst dále, klikněte myší na nadpis tohoto článku...

Všechny budovy v Ledči jsme dokončili v květnu včetně jejich okolí (Matouš Havel). Zbývá ještě dokončit stromy a keře. Matouš ještě před odjezdem na setkání FREMO jakž takž udělal povrch dvou žolíků, tedy malých segmentů kolejiště, které se musí připojit z obou stran stanice Ledeč, aby se dala dát do modulového kolejiště. Žolíky mají lokálkové rozhraní pro modulovou železnici. Na obou žolících bude potřeba ještě popracovat, aby byly modelářsky dokončené.

Začátkem června jsem vyrobil čtyři pětisvětlová návěstidla, abychom měli vjezdová návěstidla na setkání FREMO. Zdeněk Valter vytisknul na 3D tiskárně vložky do FREMO návěstidlových šachet. Mně se šachty FREMO nelíbí, protože jsou velmi velké, ale chápu, že vznikly kvůli pohonu dvouramenných mechanických návěstidel. Na světelná návěstidla jsou však zbytečně veliké. Na instalaci našich světelných návěstidel jsme použili starší desky plošných spojů, které budem muset časem předělat a lépe vyřešit pájecí body pro připojení návěstidel. My jsme připojili návěstidla pomocí kabelu s konektorem, takže je lze z šachty FREMO celkem snadno vytáhnout. Více napoví přiložené obrázky. Další částí instalace návěstidel bylo zapojení v ovládacím pultu na konektor osmižilového propojovacího kabelu na ethernet. Tím jsme vyřešili připojení vjezdových návěstidel na prozatímní ovládací pult v Ledči pro setkání modulové železnice. Bude ale potřeba dořešit jejich připojení u nás v KŽM na našem kolejišti.

Zdeněk Valter vyrobil z překližky "kapsy" (přihrádky) na vozové karty a nákladové listy pro stanici Ledeč. Zatím je budeme potřebovat jen pro setkání modulové železnice. Tím naše přípravy na setkání FREMO skončily a zbývalo se zabalit a odjet. Hobby centrum 4 nám poskytlo na setkání FREMO služební auto, do kterého jsme naskládali stanici Ledeč a všechny potřebné věci a část bagáže členů našich kroužků, kteří jeli s námi. Ze služebního auta jsme museli ovšem vyndat zadní řadu sedadel, aby se tam stanice Ledeč vůbec vešla. Proto jsem mohl s sebou vzít jen jednoho spolucestujícího. Další čtyři lidi vzal do svého auta Zdeněk Valter a zbytek výpravy jel vlakem. To byli ale již dospělí členové KŽM. Setkání FREMO se velmi vydařilo. Reportáž z tohoto pěkného a vydařeného setkání najdete na tomto webu ve složce "Akce - uskutečněné".

Dne 15.6.2023 proběhly poslední schůzky našich kroužků. V neděli 18.6. ještě proběhne vycházka po stopách přeložené trati Vršovice - Krč. Málokdo ví, že se v Krčském lese skrývá kamenný most z této zaniklé části trati. Touto vycházkou definitivně končí školní rok 2022/23 u nás v KŽM. Potom již vypuknou v naší pracovně letní práce, kterých mám dlouhý seznam. O tom se dočtete v naší příští reportáži.

©A.T. - 17.6.2023, poslední revize textu a fotografií ....