Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

01-02/2024 - Naše práce na začátku roku 2024

V tomto článku popíšu naše práce a činnosti začátkem roku 2024 a to od stavby domků, jednoduchých modelů vozů až po návrhy modelů na počítači pro 3D tisk.

Chcete-li číst dále, klikněte na nadpis tohoto článku...

Každý školní rok začínáme výukou teorie a ve druhém pololetí se vracíme opět k modelování. Na drtivé většině schůzek kroužků je v provozu naše modelové kolejiště, které využíváme ve druhé polovině schůzek, protože mladí chlapci chtějí především jezdit. V minulých školních létech jsme se věnovali během modelování spíše nácviku tvorby krajiny na malých dioramatech, tj. tvorba skal, položení koleje, zaštěrkování a zatravnění.
Od ledna 2024 jsme se tedy opět vrátili k modelování, letos však k modelování budov a to ve všech našich kroužcích (pro nejmenší, začátečníci, pokročilí). Budovy jsme samozřejmě modelovali již v minulosti, ale především v kroužcích pokročilých a rozhodně ne v takovém rozsahu jako letos. Tuto činnost potřebujeme s našimi chlapci natrénovat, protože se při modelování našeho kolejiště dostáváme do fáze stavby nejrůznějších budov. V okolí stanice Ledeč plánujeme celou řadu městských domů, dále chceme postavit model části ledečského hradu, ve Světlé již stavíme staniční budovu a chceme pokračovat stavbou skladiště. Pochopitelně nejdříve je potřeba stavbu budov natrénovat na cvičných modelech, které děláme ze stavebnic z kartonu vyřezaného laserem. Teprve potom se můžeme pustit do mnohem obtížnější stavby modelů z ruky, protože když chceme dělat budovy podle skutečnosti, tak na ně většinou stavebnice neexistují. Ke stavbě z ruky je nutné nejprve perfektně zvládnout stavbu ze stavebnic, ale k tomu navíc je potřeba perfektně zvládnout rýsování a návrh domku podle skutečnosti, ten vyřezat z kartonu a nakonec ho postavit. Tohle všechno zvládají jen pokročilí modeláři. Ale někdy se s tréningem musí začít.
Celkem budeme postupně podle skutečnosti stavět z ruky zhruba o 15 až 20 budov, na něž neexistují stavebnice. Budovy tedy bude nutné postavit podle skutečnosti z ruky, což je obtížná disciplína, kterou nelze bez výcviku zvládnout. Je to běh na dlouhou trať, proto musíme naše chlapce na tyto práce vytrénovat. Nejlepší práce umístíme na našem kolejišti.

Úplní začátečníci dělají zatím domečky z vystřihovánek, které máme od olomouckých modelářů a jsou v ceně kroužku. Pokud se domeček pěkně vymodeluje, může se dát na kolejiště ve velikosti H0. V této vystřihovánce se musí také ostrým nožem vyřezat okenní otvory, což je již trochu náročnější. Takže je to částečně i cvičná práce pro další stavbu budov (viz obrázky pod článkem). Jinak ale naši mladší žáci nejraději jezdí s vlaky na našem modelovém kolejišti.

Dalším stupněm v modelování domků jsou stavebnice z kartonu vypálené laserem. V úvahu připadají stavebnice firem KB Model nebo Igra Model, případně dalších firem. Díly těchto stavebnic se vyříznou z aršíku ostrým nožem a slepí se dohromady disperzním nebo vteřinovým lepidlem. Někdy je vhodné díly natřít ještě před lepením, jindy stačí provést nátěr až po slepení. To záleží na úvaze modeláře. K nátěru se hodí vodou ředitelné barvy, např. akrylové nebo můžeme použít bílý latex tónovaný různými odstíny barev. Lze použít i jiné barvy, např. lihové, nebo syntetické. Různé domky z laserovaných stavebnic jsou na obrázcích pod článkem.

Kromě toho v kroužcích pokročilých děláme dvě významné budovy na naše kolejiště. Jde o staniční budovu do Světlé, kterou děláme z ruky přesně podle skutečnosti, dále děláme budovu pobočného depa Světlá, kterou děláme úpravou koupené stavebnice od firmy Rezinové modely. Stavbu obou budov přiblížíme zde na našem webu v některém z příštích pokračování kroniky.

Jeden z našich hochů (Tadeáš Mitrega) si troufnul na stavebnice vozů ve velikosti TT od firmy SDV (viz obrázky pod článkem). Bohužel pro velikost H0 takové stavebnice existují jen v omezené míře. Naši nejstarší hoši se začali věnovat modelování na počítači. Dělají návrhy modelů pro 3D tisk. Zatím to však jsou spíše průpravné práce (viz obrázky pod článkem). I pro tuto disciplínu je potřeba důkladný tréning.

Já jsem zatím připravil ve spolupráci s jedním naším starším modelářem podklad krajiny pro modelování skal, opěrných zdí a zatravnění (viz obrázky pod článkem).

Upgrade boosterů SPAX
Můj kolega Zdeněk Valter sehnal od brněnských modelářů nový program pro řízení čipů v kolejových napáječích SPAX. Tento program jsme použili, protože naše napáječe (boosterech) SPAX obtížně restartují po zkratu kolejového obvodu zatíženého více lokomotivami se zvukovými dekodéry. Tento problém jsem již podrobně popsal v posledních odstavcích reportáže z předvánočního provozního setkání, viz:
http://kzm-praha4.cz/content/1612-17122023-p%C5%99edv%C3%A1no%C4%8Dn%C3%...

Nový program se sice podařilo sehnat, ale je určen pro nové čipy (procesory) v provedení SMD. Naštěstí jsme ho pořídili včetně návrhu miniaturní desky plošných spojů pro nové SMD procesory, takže jsme ji nemuseli navrhovat. Tato deska lze zasunout do patic DIL původních procesorů našich stávajících napaječů SPAX. Tím jsme ušetřili za nové napaječe SPAX. První zkouška napáječe SPAX s novým programem proběhla úspěšně. Na jeden kolejový obvod (na 3 kolejích ve stanici Světlá) jsme dali 12 lokomotiv se zapnutým zvukem a světly a potom jsme koleje zkratovali. Potom, co zkrat skončil, napáječ SPAX se spolehlivě bez problémů restartoval. Pokus jsme opakovali několikrát se stejným výsledkem. Viz ilustrativní obrázek na konci článku. Nyní budeme moci upravit všechny naše napaječe (boostery) SPAX, které nyní provozujeme i pro budoucí SPAXy ve stanici Čáslav.

©A.T. - 27.01.2024, poslední revize (upraven text a doplněny fotografie) 19.03.2024