Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

02/2022 - 03/2024 - Budova traťmistra - Ledeč - (stavba z ruky)

V tomto článku popíšeme stavbu modelu budovy traťmistra ve stanici Ledeč, podle skutečné předlohy ve stanici Ledeč nad Sázavou. Stavba nebyla jednoduchá, protože k budově neexistuje žádná stavebnice a model musel být postaven "z ruky".

Chcete-li číst dále, klikněte myší na nadpis tohoto článku...

Budova traťmistra byla postavena v roce 1925. Připadá mi, že ve slohu budovy jsou určité prvky kubismu, zejména podle neobvykle tvarované fasády. Směrem ke kolejím je budova téměř bez oken. Je na ní přístavba z pozdějšího období pro hospodářské účely. Vzhledem k unikátnosti této budovy nám nikdo stavebnici nebyl ochoten vyrobit. Proto jsme se rozhodli provést stavbu tohoto modelu opět z ruky, což díky členitosti fasády nebylo nic snadného.

Stavby se zhostil Matouš Havel. Podle jeho zadání nám pan Barták (firma KB Model) pro tuto budovu vyrobil okna. Všechno ostatní jsme museli vyrobit již my sami. Matouš začal nejprve stavbou kostry budovy z papíru. Do zdí vyřezal díry na okna a dveře. Potom začal olepovat budovu vrstvami papíru pro znázornění členité fasády. Na takto vytvořenou členitou fasádu nanesl droboučký píseček spíše prach, který přilepil. Potom provedl nátěr latexovými barvami. Do fasády vsadil okna. Byl s tím trochu problém, protože okna nepasovala přesně do otvorů. Ale s tím si Matouš nakonec poradil.
Po vytvoření fasád a nalepení oken následovala instalace osvětlení budovy (pomocí LED diod zalepených ve stropech). Instalaci jsem začal dělat já, ale Matouš pak vlepil stropy s LED diodami do budovy a dokončil připojení vývodu tenkým kablíkem. Teprve potom se budova mohla vlepit do krajiny ledečského nádraží. Za zmínku stojí také úpravy chodníku a zahrady v okolí této budovy, které byly dokončeny v dubnu 2024. Teprve potom byl model budovy traťmistra vlepen do kolejiště.

© A.T.; 18.4.2022, poslední doplnění textu a fotografií 10.4.2024