Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

Práce s formami a speciální sádrou od firmy Langmesser-Modelwelt

V nadpisu jmenovaná firma vyrábí kvalitní a modelově pěkné formy ze speciálního silikonu, který je téměř věčný (má velmi vysoký počet odlitků z formy před skončením její životnosti). Navíc jsou odlitky z forem modelářsky velmi pěkné. Pro kvalitní a pevné odlitky dodává firma Langmesser i speciální sádru. Popis jejích vlastností i způsobu přípravy najdete dále v textu.

Firma Langmesser nabízí následující typy silikonových forem:
- zdivo kamenné - celkem 16 různých forem (s velkými i malými kameny v různém provedení, včetně různých kleneb a schodů a včetně nábřežních a přístavních zdí)
- zdivo betonové - celkem 15 různých forem (s hrubou a jemnou strukturou stop po bednění v různém provedení, včetně různých kleneb, schodů a včetně nábřežních a přístavních zdí)
- tunelové portály - celkem 2 různé formy (pro jednokolejnou a dvoukolejnou trať)
- silnice, chodníky a nákladní rampy - celkem 39 různých forem (silnice dlážděné, přeasfaltované dláždění, rovné, s různými poloměry oblouků, křižovatky, rampy s betonovým povrchem a různým zdivem, chodníky dlážděné, i sypané, atd.)

Pro kvalitní a pevné odlitky dodává firma Langmesser i speciální sádru, která je tvrdší a méně křehká než běžná tzv. modelářská sádra, která je u nás na trhu běžně k dostání. Hotové odlitky z této sádry mají vlastnosti bližší ke keramice a porcelánu než k normální sádře.
Speciální sádra je tak tvrdá, že se obtížně řeže i pilkou na železo, ale i přes vysokou pevnost je přeci jen trochu křehká. Při pádu na podlahu odlitek zdiva někdy (ne vždycky) praskne a zlomí se. Jako materiál je ale speciální sádra od této firmy pro železniční modeláře výhodná, protože se odlitky z ní díky vysoké tvrdosti neotírají, a tedy se nesype po kolejišti, takže zdivo a tunelové portály z ní dělat jednoznačně doporučuji. Je ale poněkud drahá, zhruba 100 Kč za jeden kilogram sypkého materiálu.

Speciální sádru Langmesser (i výše uvedené silikonové formy) koupíte u nás např. v internetovém obchodu Modelscene. Je balená po dvoukilových pytlících ze silného igelitu. U každého pytlíku je přiložen návod, bohužel v němčině. Takže zde je můj překlad:

Návod firmy Langmesser-Modelwelt k použití speciální sádry k odlévání
Dejte 25 gramů/ml vody (při pokojové teplotě) na každých 100 gramů sádry do míchací nádoby, sádru sypejte pomalu do vody a nechejte ji cca. 30 vteřin sát vodu.

Potom míchejte sádru vhodnou špachtlí, dokud se nebude jevit jako tekutá. Potom počkejte ještě 20 až 30 vteřin, aby mohly uniknout bubliny. Teprve potom lejte tekutou sádru pomalu od jednoho rohu silikonové formy. Po nalití sádry do formy strhněte přetékající sádru na povrchu formy (například starým pravítkem) a počkejte cca. 15 minut.

Nyní můžete svůj odlitek opatrně vyjmout z formy a po jeho proschnutí nabarvit. K barvení doporučujeme Vallejo-set "Mauern" (zdivo), které byly vyvinuty speciálně pro nás. Tyto barvy můžete objednat přímo v našem internetovém obchodě (www.langmesser-modelwelt.de). Samozřejmě v setu barev najdete srozumitelný návod pro barvení jak betononových tak kamenných povrchů.

Tipy k řezání:
Když chcete váš kompletně vytvrzený odlitek rozměrově připasovat, měli byste oblast řezání nejprve navlhčit štětcem. Po cca. 5 minutách můžete pilkou na železo bez problému odlitek zaříznout na žádanou velikost. Vlhkost sníží tvrdost povrchu tím, že povrchová krystalizace se uvolní a na okrajích řezu proto nedojde při řezání k nechtěnému olámání.
Konec překladu návodu.

Naše tipy:
Vřele doporučuji dodržet recepturu k poměru míchání sádry s vodou. Jedině tak dosáhne sádra výše popsaných vlastností. My sádru i přidávanou vodu před mícháním vážíme na elektronické kuchyňské váze. Dobré je to, že u jednotlivých forem výrobce uvádí, kolik gramů sádry bude pro tu kterou formu potřeba. Např. na odlitky zdiva to bývá kolem 200 gramů. Z toho si pak snadno vypočítáme konkrétní váhy pro mísení. Zbytek sádry po dolévání necháme vytvrdnout a pak teprve vyklopíme do odpadního pytle. V žádném případě nevyléváme sádru ani její zbytky do vodovodního odpadu. Pokud si namícháme správné množství sádry, nebudou její zbytky ani příliš velké.
Barvit lze sádru různými barvami. Od vodovek, až po akrylové akrylové barvy. My barvíme obyčejnými vodovkami.