Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...
Úpravy přestavníků výhybek před montáží
Pro přestavování výhybek používáme výborné robustní motorické přestavníky Tortoise ("Želva") se dvěma přepínacími kontakty. V době nákupu byla cena kolem 300 Kč za jeden kus. Připojení vodičů na přestavník je však pájením na okraj desky plošných spojů a to se mi kvůli obtížné vyměnitelnosti těchto přestvníků nelíbí. Proto tyto přestavníky ještě vybavujeme konektorem, aby se usnadnila montáž i případná demontáž přestavníku při poruše, úpravách kolejiště apod. Sejmutím konektoru lze také připojit testovací zařízení a ověřit chod přestavníku bez demontáže, nebo simulovat různé stavy při odlaďování chyb v programu zabezpečovacího systému stanice a pod.
Úprava přestavníku je poměrně snadná, je nutné převrtat otvory v plošném spoji, na půměr 1,6 až 1,7 mm, nasadit konektor a zapájet (cca 20 minut práce na jeden přestavník). Jedinou záludností této úpravy je to, že díry v plošném spoji, které udělal výrobce, nejsou přesně v jedné linii, ale cik-cak. Takže se při převrtávání na větší půměr musí mírně táhnout do strany. To je je jediná komplikace. S tou si však běžně zručný modelář snadno poradí.
Takto upravenými přestavníky Tortoise jsme osadili model stanice Světlá (celkem asi 40 kusů přestavníků).
Vracím se dnes (v létě 2023) k tomuto článku. Do dnešní doby se cena přestavníků Tortoise postupně vyšplhala přes 800 Kč a je téměř trojnásobná oproti cenám kolem roku 2010.
Již několik let jsou na našem trhu k dostání přestavníky od české firmy MTB typů MP1, MP5, MP6, v poslední době také přestavník MP10. Tyto přestavníky jsou cenově srovnatelné s přestavníky Tillig (něco málo přes 400 Kč za kus). Přestavníky od MTB jsou výhodné v tom, že se dá nastavit přesná poloha unašecí struny (která přenáší pohyb na výhybku) až po montáži přestavníku. Toto přestavníky Tillig tak dobře neumějí. My jsme osadili těmito přestavníky naši skrytou stanici Brod.
Při stavbě kolejiště v současné době doporučuji použít přestavníky MP5, které mají dva přepínací kontakty. Jeden kontakt použijeme pro přepínání polarity srdcovky u výhybky, druhý kontakt nám zbývá pro zpětné hlášení do zabezpečovacího zařízení stanice nebo jen pro správnou signalizaci vjezdových a odjezdových návěstidel, případně pro signalizaci polohy výhybek na ovládacím panelu, apod.
V poslední době se objevil nový přestavník MP10. Jeho cena je kolem 400 Kč./strong> Přestavník MP10 byl vyvinut jako přímá náhrada přestavníku Tortoise. Zatím jsem jej nevyzkoušel, ale z obrázků je zřejmé, že má stejně rozmístěné otvory pro montážní šrouby (vruty) jako přestavník Tortoise.
Jen mě zaráží uváděná poměrně vysoká spotřeba jeho motorku a totiž 150mA. To je oproti spotřebě motorku přestavníků Tortoise (kolem 20mA) zhruba osminásobná hodnota. Také nevím, zda nejde o tiskovou chybu v návodu.
V dnešní době je tedy použití přestavníků Tortoise (želva) zbytečně drahým luxusem.
© A.T. 18.9.2013, doplněno 17.8.2023
- Provoz kroužku: