Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

Jaro 2008 - Bod zlomu

Jak postupují projekční práce na návrhu klubového kolejiště i postupné vybavování KŽM, čím dále tím více se ukazuje, že prostorové možnosti přidělených místností by vážně bránily postavení klubového kolejiště rozumných rozměrů a proporcí. Volba modelové velikosti H0 byla správná, protože je pro dětský klub dostatečně robustní a dá se v ní (s ohledem na měřítko) s dětmi poměrně dobře pracovat. Nároky na rozumné rozměry kolejiště však přesahovaly přidělené prostory a průchozí místnost také měla své další zápory, jak jsem již popsal dříve...

Tento problém nakonec vykrystalizoval v dubnu 2008 v moudré rozhodnutí vedení Hobby centra přidělit KŽM větší prostory. Tomu samozřejmě předcházely různé rozhovory, návrhy a úvahy o způsobu využití.

Nakonec je rozhodnuto. Máme dostat místnost po kroužku elektroniky. Rozměry jsou 6x6 m. Velice jsme zajásali. To je už totiž znatelně lepší, i když ani délka 6 metrů nám neumožní vystavět rovnou stanici na hlavní trati. To už nám ale nesmí tolik vadit, protože jsme v rámci daných možností Hobby centra získali možné maximum. Projektování klubového kolejiště se rozběhlo na plno. Vymýšlíme různé varianty, Víťa jako architekt má některé rozumné připomínky. Nakonec vítězí varianta, kde bude v přidělené místnosti jedna velká stanice (Světlá nad Sázavou) na hlavní trati (ohnutá do oblouku podél dvou stěn) s odbočující tratí lokálky, a jedna stanice této lokálky (Ledeč). Tento návrh také umožňuje další rozšiřování kolejiště. Přitom uprostřed nové místnosti zůstává trochu volného prostoru na stoly pro práci s dětmi. Navíc budeme moci i nadále využívat průchozí místnost na některé práce a akce. Stěhování je určeno na červenec 2008, tj. na prázdniny, kdy neběží kroužky.

Tohle nám velmi pomůže pro další činnost KŽM. Vrhli jsme se na projektování kolejiště a vybavení KŽM v nových prostorách a práci s dětmi. Děláme s kluky různé cvičné práce i modelový provoz, vybraní žáci mohli navštívit některé akce klubu Zababov.

Za zmínku stojí zejména mezinárodní provozní setkání evropských železničních modelářů klubu FREMO organizované pod záštitou českého klubu modulové železnice Zababov v Milevsku. Milevská sportovní hala byla zaplněna mnoha staničními moduly a asi dvěma kilometry různých spojujících tratí (na traťových modulech). Přijeli hosté z Německa, Polska, Maďarska a Rakouska (i se svými moduly). K vidění byla spousta krásných modelů stanic, tratí i vozidel. A to vše bylo v modelovém provozu a účastníci setkání mohli řídit lokomotivy nebo ovládat stanice. Naši malí modeláři z našeho KŽM měli z toho všeho oči navrch hlavy. Ale moc dlouho neváhali a zařadili se do mezinárodního týmu strojvedoucích. Babylónské zmatení jazyků nebylo překážkou, protože ten, kdo se chce domluvit, nepotřebuje obvykle mnoho slov.

A tak nám uvedeným způsobem skoro už uběhl první školní rok v KŽM, ani jsme nevěděli jak, a už se začínáme připravovat na nový školní rok v nových prostorech.

Tento zápis byl proveden dodatečně po založení našich webových stránek
A.T. - 10/2009