Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

2011 - Instalace pevné kabeláže v pracovně KŽM

O jakou kabeláž vlastně jde? Všechny stanice musejí být při provozu spojeny telefonem, a dále je potřeba mít rozvod hodin modelového času, pokud chceme jezdit podle grafikonu na čas. A vše spojit potřebnými kabely, pokud možno napevno, aby se nemusela kabeláž při každé změně kolejiště znovu bourat a stavět. Rozhodli jsme se tedy udělat kabeláž telefonie a hodin jako pevnou součást instalace v místnostech KŽM, která je zcela oddělená od kolejiště. V celé této akci se nejvíce angažoval Zdeněk Valter.

Telefonie
Pro telefonii je potřeba mít telefonní ústřednu a kabely mezi ústřednou a jednotlivými telefony (ve tvaru hvězdice). Ústřednu jsem pořídili starší, české výroby a zdarma. Nefungují v ni všechny kanály, ale pro náš provoz to bude stačit. Umístili jsme ji na stěnu za dveře pod stanici Ledeč. Od ní se rozbíhá kabeláž telefonů. Na stěnu jsme připevnili lišty, do průchozí místnosti jsme prošli stropní konstrukcí přes chodbu a WC, takže tam není kabeláž vidět.

Hodiny modelového času
Bylo nejprve nutné sehnat hodiny modelového času, což jsou normální elektrické impulsní hodiny, které se dříve používaly v továrnách, na úřadech a ve školách. Ty se podařilo Zdeňkovi. A dále centrálu elektrických pulzů hodin modelového času, kterou zatím nemáme, a proto si ji budeme muset vyrobit nebo obstarat jiným způsobem. To nás však nebrzdí ve vytvoření kabeláže pro hodiny. Pro kabeláž pro hodiny s výhodou použijeme trasy telefonie. Hodiny máme dvoje. Jedny jsou v pracovně KŽM, druhé v průchozí místnosti, kde bude umístěna stanice Brod, takže je na ně vidět ze všech míst od kolejiště. To by nám snad mělo stačit. Pokud ne, tak se můžou ještě nějaké hodiny později podle potřeby přidat.

Kabeláž pro zabezpečení provozu mezi stanicemi
Když už jsme dělali kabelové trasy, tak jsem tam nechal přidat i kabely pro budoucí zabezpečení provozu mezi stanicemi - například pro automatické nabízení vlaků, resp. přenos signálu o obsazení traťových kolejí apod.

Kabeláž pro audio signály
A když už jsme to vše dělali, tak jsem tam ještě přidal, jako třešničku na dortu, ještě stíněný kabel pro rozvod audio signálu (tj. zvukového signálu). To nám v budoucnosti umožní (pokud budeme chtít a pokud na to budeme mít prostředky) například ozvučit obě místnosti při větších akcích.

Telefony jsme zprovoznili ihned po natažení kabelů. Hodiny modelového času zatím čekají na svoji ústřednu. Přiložené obrázky ukazují, jak jsme to celé udělali.