Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

15.01.2010 - Návštěva kolejiště Technické vysoké školy v Drážďanech

Víceméně náhodou jsme se dozvěděli o možnosti navštívit velké modelové kolejiště Vysoké školy dopravní v Drážďanech. Bylo možné se připojit ke skupině studentů české VŠD. Za náš KŽM se kvůli velkému pracovnímu vytížení v zaměstnání nemohl účastnit hlavní vedoucí KŽM, takže na poslední chvíli za něj zaskočil Lukáš. A výlet to byl opravdu zajímavý. Jedná se o tradiční výukové kolejiště, kde jsou různé skutečné zabezpečovací systémy Německých drah. Tohle kolejiště existuje již od roku 1958, kdy se začalo budovat. Od dob, kdy bylo vybaveno elektromechanicky se již mnoho změnilo.

Kolejiště bylo již v 60. letech na velmi vysoké technické a hlavně didaktické úrovni, ale jak jde čas, technické i výukové prostředky se mění. Čeští studenti z toho všeho měli občas dost zamotanou hlavu, ale provoz se dařilo realizovat. Tak jako ve skutečnosti se jezdí podle grafikonu, zabezpečení stanic je také jako ve skutečnosti. Postupně snad doplníme obrázky, které Lukáš nafotil.
Akce nebyla určena dětem a my jsme se tam připojili spíše jen náhodou. Ale i tak byla pro nás velice zajímavá. Je to pro nás zase další inspirace, co jak dělat či nedělat v našem kroužku. Naše modelářská hlediska jsou samozřejmě poněkud jiná, než jejich hladiska provozní a výuková. Rozhodně se ale máme co učit co do provozní mechanické i elektrické spolehlivosti kolejiště i vozidel.